W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Osoba stosująca przemoc

Osoba stosująca przemoc domową – należy przez to rozumieć pełnoletniego, który dopuszcza się przemocy domowej wobec w/w osób doznających przemocy domowej. 

Jeżeli swoim zachowaniem stwarzasz u swoich bliskich poczucie zagrożenia wykorzystując swoją przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, w codziennej komunikacji używasz słów i określeń poniżających, wulgarnych, masz trudności w relacjach partnerskich, w sytuacjach konfliktowych reagujesz agresją

- rozważ udział w programach korekcyjno – edukacyjnych lub terapii uzależnień lub skonsultuj się  indywidualnie z psychologiem, terapeutą uzależnień, pracownikiem socjalnym, dzielnicowym.

 

Centrum Pomocy Socjalnej  ul. Wolności 26         tel. 25 787 27 39

Powiatowa Komenda Policji ul. Wolności 50        tel. 47 7074 200

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Armii Krajowej 4          tel. 25 787 22 02

UM Ośrodek Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ul. M.C. Skłodowskiej 18a         tel.25 787 22 57

SP ZOZ  Poradnia Leczenia Uzależnień   ul. ks. Bosco 5                   tel. 25 781 73 53

 

Przemoc domowa jest przestępstwem. Przestępstwo w polskim kodeksie karnym funkcjonuje jako przestępstwo znęcania się nad rodziną, określone w art. 207 Kodeksu Karnego.

1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

Środki, które mogą zostać podjęte, aby chronić ofiarę przemocy domowej:

- interwencja Policji i zatrzymanie połączone ze stosowaniem środków zapobiegawczych

- zastosowanie zakazów, w tym zbliżania się lub kontaktowania z osobami pokrzywdzonymi

- nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, bez względu na to czyją jest własnością

- zasądzenie odszkodowania, zadośćuczynienia bądź nawiązki na rzecz osoby pokrzywdzonej

- ograniczenie bądź nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dziećmi i ograniczenie z nimi kontaktów, jeżeli przemoc była stosowana także wobec nich

Nie zwlekaj z podjęciem pracy nad zmianą swoich zachowań.

{"register":{"columns":[]}}