W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Bezpłatna pomoc prawna

W Powiecie Lęborskim funkcjonują  punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz  punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

1) pierwszy punkt nieodpłatnej pomocy prawnej - prowadzony przez radców prawnych z ramienia organizacji pozarządowej - uruchomiony zostanie

a) w Łebie przy ul. Kościuszki 5 (w budynku Urzędu Miejskiego w Łebie) w następujących dniach i godzinach: poniedziałek (z wyłączeniem trzeciego poniedziałku miesiąca), wtorek: od 10.00 do 14.00, środa: od 15.00 do 19.00 oraz

b) w Nowej Wsi Lęborskiej ul. Grunwaldzka 24 (w budynku Urzędu Gminy Nowa Wieś Lęborska) w następujących dniach i godzinach: w czwartek i piątek w godz. 07.00 – 11.30

2) drugi punkt nieodpłatnej pomocy prawnej - przez adwokatów i radców prawnych uruchomiony zostanie w Lęborku przy ul Czołgistów 5, w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, środa, piątek (z wyłączeniem pierwszego piątku miesiąca) w godzinach od 14.00 do 18.00 oraz wtorek od 8.00 do 12.00, czwartek w godzinach od 09.00 do 13.00.

3) punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego - prowadzony przez organizację pozarządową uruchomiony zostanie w Lęborku przy ul Czołgistów 5 w następujących dniach i godzinach: poniedziałek, środa, piątek w godzinach od 09.00 do 13.00; wtorek (z wyłączeniem drugiego wtorku miesiąca), czwartek od 14.00 do 18.00.

4) w ramach działalność ww. punktów wprowadzona zostanie nieodpłatna mediacja w Lęborku przy ul. Czołgistów 5: drugi wtorek miesiąca w godz. od 14.00 do 18.00.

REJESTRACJA TELEFONICZNA:

59 86 32 805

59 86 32 810

w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Lęborku

Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, nieodpłatna mediacja przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,

2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub,

4) nieodpłatną mediację, lub

5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.

Nieodpłatna mediacja obejmuje:

1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;

2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;

3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;

4) przeprowadzenie mediacji;

5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatna mediacja odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu 59 8632805.

Informacje do zamieszczenia w wersji elektronicznej dostępne są na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Lęborku w zakładce nieodpłatna pomoc prawna i edukacja prawna - pliki do pobrania (https://powiatleborski.bip.gov.pl/pliki-do-pobrania/pliki-pp.html).

www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}