W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki gminne – Śmiłowo 2023

12.10.2023

Na zdjęciu widać ludzi trzymających wieniec dożynkowy.

Jak co roku, w ostatnią niedziele sierpnia spotkaliśmy się, by uczcić pracę rolników. W tym roku pogoda bywała kapryśna, jednak rolnikom udało się ukończyć żniwa i zebrać zboże z pól. Za ich ciężką pracę i poświęcenie w imieniu Mieszkańców podziękowania złożył Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory, który docenił trud tego zawodu: „…za to że są z nami, za to że nas karmią, za to że pracują dla dobra mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale i całego kraju. Doceniamy wasze oddanie i ciężką pracę. W imieniu własnym jak i wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Kaczory serdecznie dziękuje!”

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie, podczas której rolnicy dziękowali za tegoroczne owoce ziemi, wypraszając jednocześnie łaski na przyszły rok. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Łukaszewski, proboszcz miejscowej parafii. Po zakończeniu ceremonii kościelnej ulicą Zelgniewską przeszedł barwny korowód dożynkowy z udziałem zaproszonych gości. Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęto po dotarciu orszaku na boisko sportowe w Śmiłowie. Zanim nastąpiło przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbóż, sołtys wsi Śmiłowo-Teresa Strzelecka przywitała przybyłych gości i podziękowała radzie sołeckiej, paniom z KGW oraz Radnemu – panu Dariuszowi Krupie za pomoc i ogrom pracy włożoną w przygotowanie tegorocznych dożynek. Tegoroczne święto plonów wzbogacił występ zespołu folklorystycznego TOLIJA Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez 12 sołectw naszej gminy. Podkład muzyczny do tej części dożynek przygotowała miejsko-gminna orkiestra dęta wraz z zespołem wokalnym „Sonata” z Kaczor. Bochen chleba Burmistrzowi Brunonowi Wolskiemu przekazali: starościna Pani Katarzyna Lach i starosta Pan Rafał Lach. Włodarz miasta i gminy dziękował za ten wspaniały dar i obiecał podzielić bochen sprawiedliwie, tak by nikomu nie zabrakło.

Chleb wspólnie z burmistrzem miasta i gminy podzielili: Wojewoda Wielkopolski – Michał Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii - Grzegorz Piechowiak, Poseł na Sejm RP – Marcin Porzucek oraz Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kaczory Stefan Kowal, którzy złożyli również rolnikom okolicznościowe życzenia. Życzenia rolnikom złożyli również: Pan Tomasz Zbylut - Pracownik Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi, który przekazał życzenia od Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego – Krzysztofa Grabowskiego oraz kierownik placówki terenowej KRUS w Pile Grzegorz Płachta.

W części artystycznej wystąpił zespół „Boogie Boys” z niesamowicie rockandrollowym repertuarem. Wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa przy akompaniamencie zespołu „Duo Band”.

Organizatorzy imprezy zadbali o to, by na dożynkowym placu każdy znalazł coś dla siebie. Przy stoiskach z gastronomią można było dobrze zjeść. Na dzieci czekały dmuchane zamki, zjeżdżalnie, cukrowa wata i lody..

Starostowie gminnych dożynek w Śmiłowie 2023:
Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…

Pani Katarzyna Lach. Urodziła się w Pile i od 2006 roku mieszka w Śmiłowie.
Z wykształcenia jest menagerem administracji. Swoje 13 hektarowe gospodarstwo założyła i wyposażyła od podstaw, sukcesywnie dokupując potrzebny sprzęt rolniczy.

Gospodarstwo, które prowadzi wspólnie z mężem i synem, nastawione jest na produkcje zbóż i warzyw. Wśród osiągnięć, oprócz wyposażenia gospodarstwa wymienia zdobycie grupy stałych odbiorców swoich produktów rolnych. W planach na przyszłość ma powiększenie areału gospodarstwa oraz w dłuższej perspektywie, budowę przechowalni.  

Prywatnie jest żoną i matką syna i córki w wieku studenckim. Wolny czas spędza na czytaniu książek, najczęściej są to kryminały i książki akcji. Interesuje się też rękodziełem. W Śmiłowie podoba jej się dobra sąsiedzka atmosfera, której doświadcza na co dzień.   

Pan Rafał Lach ma 37 lat, urodził się w Szamocinie a z wykształcenia jest rolnikiem. Cały życie mieszka w Śmiłowie, gdzie po rodzicach otrzymał gospodarstwo. Obecnie jest to 15 hektarów w tym łąki. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną głównie zboża i kukurydza. W ostatnich latach inwestował głównie sprzęt rolniczy, zakupił traktor, kombajn, agregat. W planach ma także modernizację budynków gospodarczych.

Prywatnie jest mężem i ojcem dwóch córeczek w wieku 10 lat i 4 miesiące. W wolnych chwilach jeździ rowerem na terenie gminy oraz śledzi nowinki agrotechniczne. W Śmiłowie ceni sobie krajobraz i położenie geograficzne wsi.

Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory serdecznie dziękuje Pani Teresie Strzeleckiej – sołtysowi wsi Śmiłowo, Pani Agnieszce Niewęgłowskiej – przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie, członkiniom KGW w Śmiłowie oraz wszystkim mieszkańcom Śmiłowa za okazaną gościnność i wkład pracy wniesiony w przygotowanie tegorocznych dożynek gminnych.  Słowa podziękowania kieruje również pod adresem ks. Piotra Łukaszewskiego – proboszcza Parafii pw. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie za odprawienie uroczystej mszy św. dziękczynnej.

Zdjęcia (66)

{"register":{"columns":[]}}