W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Renowacja figury kamiennej Matki Boskiej Różańcowej z dzieciątkiem w Dąbrówce

Logo programu "kapliczki małopolski" oraz Małopolski na białym tle

Konserwacja kapliczki wykonana ze środków gminy Stryszów i województwa małopolskiego w 2022 r.

Kolejna kapliczka wypiękniała

Tym razem zabytkowa figura w Dąbrówce zyskała nowy blask.  W dniu 10.11.2022 r. zakończona została renowacja figury kamiennej Matki Boskiej Różańcowej z dzieciątkiem w Dąbrówce. Ta wykonana z piaskowca, przydrożna kapliczka kolumnowa została ufundowana w 1863 roku przez Annę i Kazimierza (Jana) Kasprzyckich. Wg lokalnych podań była to bezdzietna i majętna rodzina, która osiedliła się we wsi Dąbrówka, przybywając tu z okolic Moskwy.

Figura położona jest w centrum Dąbrówki przy drodze powiatowej, na działce prywatnej, w części użyczonej gminie Stryszów.

Parce konserwatorskie przy obiekcie były możliwe dzięki dotacji Województwa Małopolskiego w wysokości 9 000 zł pozyskanej w ramach konkursu pn. „Kapliczki Małopolski_2022”. Całkowity koszt renowacji wyniósł 16 608 zł i obejmował:

  • Konserwację piaskowca  6,84 m2,
  • Wzmocnienie fundamentu,
  • Konserwację elementów metalowych i rekonstrukcję daszku,                         
  • Prace wokół kapliczki – uporządkowanie terenu,         
  • Wykonanie tabliczki informacyjnej,                                     
  • Wykonanie dokumentacji fotograficznej i opisowej.

Prace konserwatorskie prowadził dyplomowany Konserwator Dzieł Sztuki Pan Wojciech Kurdziel.

W ocenie konserwatorów zabytków figura posiada szczególną wartość artystyczną i historyczną. Obiekt ma duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego ze względu na usytuowanie go na szlaku pielgrzymkowym wiodącym do Sanktuarium Matki Boskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dawny szlak pielgrzymkowy wiodący z wiosek gmin Stryszów, Budzów i Zembrzyce był ważnym elementem tutejszej tradycji ludowej. W okresie letnim, uroczystości Wniebowzięcia NMP czy Wielkiego Tygodnia szlakiem pielgrzymkowym przez gminę Stryszów zmierzały tłumy pielgrzymów. Liczne przydrożne kapliczki wskazywały drogę utrudzonym pielgrzymom, miejsce odpoczynku, wytchnienia i kierunek drogi.

{"register":{"columns":[]}}