W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót
Grafika przypominająca drzewko a obok napis dużymi literami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wfosigw

Młodzieżowe Forum Ekologiczne Gminy Stryszów: Edukacja przez Praktykę - 2023

Grafika przedstawiająca listek a obok napis" Młodzieżowe Forum Ekologiczne Gminy Stryszów"

W trzeciej edycji Młodzieżowego Forum Ekologicznego Gminy Stryszów organizatorzy zmienili formę spotkania na wyjazdową. Projekt, mający na celu edukację młodzieży z terenu gminy na temat ekologii, odnawialnych źródeł energii oraz roli elektrowni wodnych, przeobraził się w praktyczne doświadczenie.

Realizacja projektu podzielona została na dwie fazy. Pierwsza z nich to test wiedzy ekologicznej, który miał na celu wyłonienie reprezentantów szkół w III Młodzieżowym Forum Ekologicznym Gminy Stryszów. W klasach VI-VIII szkół podstawowych przeprowadzono krótki test wiedzy ekologicznej, a z każdej z pięciu szkół wybranych zostało po ośmiu uczniów.

Drugim etapem było przeprowadzenie forum. Tegoroczne spotkanie dzięki uprzejmości Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie odbyło się w budynku przy Zbiorniku Wodnym w Świnnej Porębie. Program wydarzenia objął kilka istotnych punktów. Na początku uczestników forum, przywitał organizator wydarzenia wójt gminy Stryszów Szymon Duman oraz gospodarz kierownik zapory Paweł Franczak. Panowie wręczyli forumowiczom dyplomy i nagrody za udział w teście wiedzy, oraz pamiątkowe koszulki i gadżety ekologiczne. Po formalnym wstępie nadszedł czas na odrobinę wiedzy teoretycznej przed udaniem się w teren. Kierownik zapory przeprowadził panel ekspercki, podczas którego przedstawił istotne informacje dotyczące znaczenia elektrowni wodnych, co pozwoliło uczestnikom poznanie praktycznych aspektów ekologii i odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym naciskiem na elektrownie wodne. Dzięki przygotowanej prezentacji i przedstawionym zdjęciom archiwalnym uczestnicy mogli zobaczyć proces budowy zbiornika. Po krótkiej przerwie śniadaniowej wszyscy ruszyli w teren. 

 Na początek grupa udała się do Ośrodka Zarybieniowego, który znajduje się na terenie zapory. Ten 5,7-hektarowy kompleks wyposażony jest we własną stację uzdatniania wody oraz wyspecjalizowaną kadrę zajmującą się hodowlą wielu cennych gatunków ryb. Wśród hodowanych gatunków znajdują się m.in. pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak. Ośrodek skupia się na produkcji i sprzedaży materiału zarybieniowego, hodowli zagrożonych gatunków oraz cyklicznym zarybianiu zbiorników i rzek w całym kraju. Ośrodek uznany jest za jeden z najnowocześniejszych w Europie. Uczestnicy mogli zobaczyć proces hodowli ryb od jajeczka do dorosłego osobnika.

Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić teren zapory, zobaczyć działanie elektrowni oraz poznać korzyści, jakie niesie dla środowiska naturalnego. Zapora Świnna Poręba, spiętrzając wodę na rzece Skawie, stworzyła zbiornik o znaczeniu przeciwpowodziowym dla doliny Skawy oraz dla odległego o 55 kilometrów Krakowa. Znany obecnie jako Jezioro Mucharskie, ten zbiornik wody ma kluczowe zadanie w zapobieganiu skutkom powodzi oraz stabilizacji przepływów na Skawie. Ponadto zbiornik i sama zapora mają potencjał stać się popularną atrakcją turystyczną w regionie. Zbiornik ma pojemność 161 milionów metrów sześciennych, z rezerwą powodziową wynoszącą 60 milionów metrów sześciennych. Klasyfikowany jest jako budowla I klasy ważności, co stawia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zapora Świnna Poręba, oddana do użytkowania w 2017 roku, to nowoczesna budowla hydrotechniczna. Zbudowana w ciągu ponad 30 lat, posiada wysokość 54 metrów i długość 604 metrów, stanowiąc zaporę ziemną zabezpieczoną betonowymi płytami od strony odwodnej. W kompleksie budowli zlokalizowano również elektrownię wodną generującą 4,4 MW energii elektrycznej.

Zapora Świnna Poręba to nie tylko ważny element infrastruktury przeciwpowodziowej, ale także obiekt, który może przyciągnąć uwagę turystów, oferując miejsce do rekreacji i odpoczynku w otoczeniu przyrody. Podczas oprowadzania uczestnicy mogli zobaczyć miejsca, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających, mogli również na gorąco zadawać pytania. Skala budowli na uczestnikach zrobiła ogromne wrażenie.

Zrealizowany projekt miał na celu nie tylko dostarczenie wiedzy ekologicznej, ale także pokazanie młodzieży, że edukacja może być fascynująca i angażująca. Współpraca z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz możliwość odwiedzenia zapory w Świnnej Porębie stanowią unikalną okazję do nauki na przykładach i zrozumienia roli ekologicznych działań w codziennym życiu.

Młodzieżowe Forum Ekologiczne Gminy Stryszów to inicjatywa, która nie tylko skupia się na dostarczeniu wiedzy, lecz również promuje zaangażowanie i świadomość ekologiczną. Edukacja poprzez praktykę, stanowi cenny wkład w kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych mieszkańców.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}