W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Siedliska

Osadzona nad Wisłokiem wieś wzmiankowana już w 1423 roku przez Króla Władysława Jagiełłę, który przekazał Siedliska Janowi z Jicina, ówczesnemu właścicielowi Tyczyna. Od tej pory wieś przez długie wieki stanowiła własność rodów magnackich mających swoją siedzibę w Tyczynie.

W dziejach Siedlisk odnotować należy szczególnie dwa istotne wydarzenia. Jesienią 1672 roku wieś została spustoszona przez napad Tatarów Krymskich, po którym ocalało zaledwie 3 domostwa. Odbudowa osady trwała przeszło sto lat, gdyż jeszcze w końcu XVII wieku istniało we wsi tylko 26 chałup kmiecych.

Drugim wyjątkowym wydarzeniem było powstanie w Siedliskach w połowie XVII wieku kopalni gipsu założonej przez Branickich, co umożliwiło szybkie wydźwignięcie się wioski z biedy i marazmu. Już w II połowie XVIII wieku chłopi z Siedlisk byli właścicielami większości ziem uprawnych, a zamieszkiwało ją ponad 600 mieszkańców. Powstały też wówczas nowe obiekty: dwór, tartak z piekarnią, spichlerz i kuźnia. Zasobność Siedlisk powiększyła się w XIX wieku, kiedy to w 1889 roku zamieszkiwało wieś już 1137 osób w 235 domostwach.

W okresie II wojny światowej Siedliska były miejscem silnego oporu i ruchu konspiracyjnego, za co została wieś odznaczona Krzyżem Grunwaldu. Tu urodził się i spędził dzieciństwo wybitny kapłan męczennik błogosławiony ks. Józef Kowalski, wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II

{"register":{"columns":[]}}