W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Błażkowa

Maguda Aleksander - Sołtys

Rada sołecka:

1. Stanisław Chudy

2. Zofia Gizara

3. Wojciech Madejczyk

4. Aleksander Maguda

5. Antoni Obryk

6. Grzegorz Paciorkowski

7. Grzegorz Rakoczy

8. Michał Zajdel

 

Powierzchnia: 1888ha
Ludność:  1638
Gęstość zaludnienia:  87 osoby/km2

Wieś Błażkowa pod względem obszaru jest największą miejscowością należącą do gminy powierzchnia jej wynosi 1888 ha.  Od wschodu Błażkowa graniczy miejscowością Klecie i Bukowa , od północy ze Skurową, wszystkie te miejscowości należą do Gminy Brzostek. Od zachodu graniczy z Dębową, Jodłowa i Czermną a od południa z Brzyskami. W dużej części miejscowość położona jest wzdłuż drogi powiatowej nr 1313 R Jasło- Błażkowa- Dębowa -granica powiatu (Jodłowa) oraz drogi powiatowej nr 1321R Błażkowa- granica powiatu ( Skurowa).
Miejscowość składa się z licznych przysiółków o nazwach: Biadoszyce, Brza, Chorzówka, Dzioły, Granice, Gancarzka, Jesiony, Nagórze, Nadole, Podlesie, Rędziny, Rzyki, Równie, Wieś, Wiostówki, Zamczysko, Pagórek, Krzoki i Sorys. Przez Błażkową przebiega potok Iźwinka.

Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od imienia Blaszko lub Błażej. Pierwsze pisane wzmianki dotyczące Błażkowej pochodzą z XV wieku. Osada wzmiankowana w dokumencie z 1353 roku, w którym król Kazimierz wielki nadaje ją rycerzom: Chodkowi, Piotrowi i Ostaszkowi. W 1624 r. Błażkowa wymieniana jest jako miasteczko. Posiadało ono gorzelnię, browar i tartak oraz rozwinięte tkactwo. Według przekazów stoczono tu w czasie potopu szwedzkiego, w grudniu w 1655 r. jedną z większych bitew ze Szwedami. U schyłku monarchii habsburskiej w  Błażkowej nastąpiło znaczne ożywienie gospodarcze, w 1885 r. dzięki staraniom ks. Ligenzy powstaje tu Kółko Rolnicze, a wkrótce potem sklepik. W 1893 r. powstaje w Błażkowej szkoła zbiorcza. Pierwsza szkoła liczyła 4 sale, w tym dwie wykładowe i duży korytarz. Była to szkoła dwuklasowa, czterooddziałowa. XX wiek doświadcza szczególnie Błażkową podobnie jak okoliczne miejscowości i miasto Jasło. Od 18 do 22 grudnia 1914r. i 2 do 9 maja 1915 roku toczą się potężne bitwy w pobliżu Błażkowej. O tym że  były krwawe świadczą pozostałe do dziś cmentarze wojenne z tego okresu cmentarz nr 219 i cmentarz nr 229. Pochowani są tu żołnierze armii austrowęgierskiej i armii rosyjskiej.
W 1913 r. powstaje w Błażkowej Urząd Pocztowy a także chluba miejscowości przez długie lata Chłopięca Orkiestra Dęta.

W Błażkowej 23 stycznia 1873 r. urodził się Karol Irzykowski krytyk literacki, pisarz, autor powieści Pałuba . Zmarł 2 listopada 1944 r. w Żyrardowie. Dworek Jasiony, w którym urodził się pisarz, został rozebrany po 1945 r. Po majątku pozostała  aleja, którą powozy zajeżdżały przed ganek, kilka drzew oraz wspaniałe widoki na Liwocz i dolinę Wisłoki.

Błażkowa dzisiaj to duża  i malownicza wieś licząca 1830 mieszkańców . Posiada wiele budynków użyteczności publicznej, np. szkołę podstawową i gimnazjum, Niepubliczny Ośrodek Zdrowia, Dom Ludowy i remizę OSP.
Na terenie miejscowości działa kilka stowarzyszeń do najaktywniejszych można zaliczyć:

  • Koło Gospodyń Wiejskich,
  • Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Ludowy Klub Sportowy Wisłoka  Błażkowa
  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Caritas

Wieś od dawna kultywowała tradycję produkcji owoców miękkich (truskawka, malina, porzeczki). Obecnie dochodzi do tego produkcja winorośli, obecnie działają tutaj 4 winnice. Okolica i czyste środowisko sprzyja rozwojowi pszczelarstwa, działa aktywnie 5 pasiek, a przy wielu domostwach znajdziemy po kilka uli, gdzie wyrabia się miód głównie dla potrzeb gospodarstwa domowego.
W Błażkowej znajduje się też jedno gospodarstwo prowadzące Agroturystykę.

Opracowano na podstawie:
G.Mikoś. Brzyska i okolice.
Dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}