W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obwieszczenie o przystąpieniu do opracowywania projektu "Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla metropolii warszawskiej 2030+"

aglomeracja

Rozpoczynamy ostatni etap konsultacji społecznych dotyczących Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. SUMP – sustainable urban mobility plan), który obejmie obszar metropolii warszawskiej.

Co to jest SUMP? Po co powstaje? 

To dokument strategiczny, który ma służyć poprawie mobilności mieszkańców. Jest kontynuacją już wcześniej podejmowanych działań m.in. w zakresie rozwoju transportu publicznego. Zrównoważona mobilność to zarówno dobre drogi, równe, wygodne dla wszystkich użytkowników chodniki i ścieżki rowerowe, jak też poprawa dostępności transportu publicznego dla jak największej liczby mieszkańców. Wszystkie te zmiany mają podnieść jakość życia mieszkańców i poprawić wydajność oraz efektywność transportu osób i towarów.

SUMP ma się przyczynić do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko. Warunkiem takich zmian jest jednak zwiększenie roli środków transportu przyjaznych środowisku. Wdrożenie Planu Zrównoważonej Mobilności to również większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, pieszych, rowerzystów czy osób z niepełnosprawnościami.
 

Jak wygląda praca nad SUMP?

Prace nad dokumentem rozpoczęły się na początku roku 2022 i potrwają do połowy roku 2023. Do tej pory:

  • zakończyliśmy pierwszy i drugi etap konsultacji podsumowany raportami,
  • przeprowadziliśmy diagnozę stanu mobilności,
  • przygotowaliśmy raport z diagnozy zachowań transportowych,
  • przygotowaliśmy projekt SUMP wraz z prognozą oddziaływania na środowisko (na podstawie wypracowanych na wcześniejszych etapach założeń)

Niezwykle istotna w tworzeniu SUMP jest partycypacja społeczna. To mieszkanki i mieszkańcy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy czy szkoły, wiedzą, co zmienić, żeby przemieszczanie się po metropolii warszawskiej stało się łatwiejsze. Dlatego miasto oraz Stowarzyszenie Metropolia Warszawa prowadzą konsultacje społeczne na kilku etapach powstawania dokumentu. W ramach pierwszego etapu zorganizowaliśmy 13 spotkań informacyjno-warsztatowych na terenie całej metropolii, zarówno otwartych dla wszystkich zainteresowanych jak i adresowanych do radnych, urzędników, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów i osób reprezentujących kluczowe instytucje, np. kolej czy transport zbiorowy. W drugim etapie konsultacji zorganizowaliśmy 12 spotkań stacjonarnych (w tym dwa w Warszawie) i dwa spotkania online otwarte dla wszystkich mieszkańców metropolii.

Teraz rozpoczynamy etap trzeci, w którym zbieramy uwagi do gotowego projektu Planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. 23 i 30 marca zapraszamy mieszkańców metropolii warszawskiej na otwarte spotkania konsultacyjne. Są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie obowiązują zapisy ani rejestracja

Teraz konsultujemy gotowy projekt Planu

Zapoznaj się z projektem

Konsultacje trwają do 6 kwietnia 2023

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 
 

Porozmawiajmy:

1. Na spotkaniu online 23 marca (czwartek)

o godzinie 10:00 >> link do spotkania

lub o 18:00 >> link do spotkania

  • na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją
  • na YouTube – możesz oglądać spotkanie i jednocześnie dyskutować na czacie

2. Na spotkaniu 30 marca (czwartek) o 18:00 w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1 (wejście od WOM)

Spotkania są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, nie obowiązują zapisy ani rejestracja.

3. Podczas dyżuru telefonicznego od 24 do 31 marca pod numerem 513 574 510

4. Wypełnij FORMULARZ online

Czekamy również na opinie przesyłane mejlem do 6 kwietnia na adres sump-mw@trako.com.pl

 

Twoja opinia się liczy!

Zamówienie jest współfinansowane w ramach projektu pn. „Wsparcie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz budowanie współpracy metropolitalnej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

2014-2020.

{"register":{"columns":[]}}