W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Opis regionu

Położenie i ludność

Ludność powiatu

Powiat oleśnicki leży na północno-wschodnich krańcach województwa dolnośląskiego (południowo-zachodnia Polska), granicząc z województwem wielkopolskim i opolskim.

Ma powierzchnię 1 049,7 km kw. i liczy 103 000  ludności, która mieszka w pięciu miastach: Bierutowie, Międzyborzu, Oleśnicy, Sycowie, Twardogórze (w sumie 64 338 mieszkańców) i w 109 sołectwach (w sumie 40 738 mieszkańców).

Jego wyraźne granice geograficzne, które w znacznym stopniu pokrywają się z podziałami polityczno-administracyjnymi, utrwalonymi na historycznym Śląsku już w średniowieczu, wyznacza na północy wschodnia część Wału Trzebnickiego ze Wzgórzami Twardogórskimi, a na południu Równina Oleśnicka z lewobrzeżnymi dopływami rzeki Widawy.

Środowisko geograficzne

Środowisko geograficzne

W skład Równiny Oleśnickiej, położonej na Nizinie Śląskiej, wchodzi Równina Oleśnicko-Bierutowska, która głównie ma postać lekko falistej wysoczyzny morenowej.

Nizina Śląska znalazła się w obrębie zasięgu zlodowacenia odrzańskiego, po którym pozostały m.in. wzgórza morenowe. Łukiem wyciśniętych moren są Wzgórza Twardogórskie (wschodnia część Wału Trzebnickiego), których środkową i najwyższą częścią jest Grzbiet Twardogórski, skręcający w kierunku północno-wschodnim do Międzyborza i zamieniający się we Wzgórza Międzyborskie. Najwyższe wzgórze Zbójnik pod Międzyborzem ma wysokość 272 m n.p.m.

Krótkim odgałęzieniem Grzbietu Twardogórskiego w kierunku południowo-wschodnim są Wzgórza Sycowskie, które nawiązują do łuku morenowego sąsiednich Wzgórz Ostrzeszowskich. W okolicach Sycowa zaznacza się obniżenie (tzw. brama), stanowiące naturalną granicę między tymi dwoma wzgórzami, a jednocześnie między Dolnym Śląskiem a Wielkopolską.

Ze Wzgórz Twardogórskich na wysokości około 200 m n.p.m. wypływa Widawa, prawy dopływ Odry. Jej długość wynosi 103 km, a powierzchnia dorzecza ma 716 km kw.  

{"register":{"columns":[]}}