W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmiany w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Komunikat

Od 1 stycznia 2024 roku wprowadza się nowe świadczenie dla osób dorosłych z niepełnosprawnością, niezależnie kiedy ta niepełnosprawność powstała - świadczenie wspierające, które realizowane będzie przez ZUS. Zmieniają się również warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego i likwiduje się specjalny zasiłek opiekuńczy. Na podstawie art. 63 ust. 16 ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429) osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna otrzymają pisemną informację o wyżej wspomnianych zmianach.
Szczegółowe informacje w zakładce: Załatw sprawę - Informacja o zmianach w dotychczasowym systemie świadczeń dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin od 1 stycznia 2024 r.

Materiały

Informacja o zmianach w dotychczasowym systemie świadczeń dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin od 1 stycznia 2024 r.
{"register":{"columns":[]}}