W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dodatek gazowy

DODATEK GAZOWY

(refundacja podatku VAT za dostarczone paliwo gazowe w 2023 i 2024 roku)

Komu przysługuje dodatek gazowy?

Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, o zwrot podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych. Oznacza to, że gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania domu lub mieszkania. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby wykorzystujące gaz tylko w kuchni do gotowania, jak również ci, którzy podgrzewają gazem wodę użytkową.

Wpis do CEEB.

Korzystanie z gazu do ogrzewania domu czy mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Główne źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone do CEEB do dnia wejścia w życie ustawy tj. do 21 grudnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku wpisania lub zgłoszenia do CEEB nowych źródeł ogrzewania.

Kryterium dochodowe.

Warunkiem otrzymania dodatku gazowego jest kryterium dochodowe, takie samo jakie obowiązywało przy dodatku osłonowym, czyli:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Jaka jest wysokość dodatku?

Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury za gaz.
O przyznanie refundacji podatku VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliwa gazowego w okresie 01.01.2023 – 30.06.2024. 
Do wniosku należy dołączyć fakturę VAT oraz dowód opłacenia faktury VAT.

WAŻNE!

Wnioskodawcą może być jedynie osoba, która podpisała umowę na dostawę paliwa gazowego oraz na którą wystawiona jest faktura VAT za dostarczone paliwo gazowe.

Gdzie mogę złożyć wniosek? 

Wypełniony wniosek należy złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rumi, Dział Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego, Abrahama 17 w pokoju nr 2 lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki ePUAP.

Godziny pracy placówki:

Poniedziałek od godz. 10.00 do godz. 17.00

Wtorek od godz. 8.00 do 13.00

Czwartek od godz. 8.00 do 13.00

Od kiedy można składać wnioski?

Od 1 lutego 2023 r.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Do 30 września 2024 r.

Kontakt

Telefoniczny: 516 415 679,  58 671 05 56 wew. 877

Gdzie mogę znaleźć wszystkie informacje w sprawie CEEB?

Na stronie internetowej: https://eko.rumia.eu/p/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-1

{"register":{"columns":[]}}