W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Startuje system Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH! Łączymy administrację publiczną z dostawcami usług chmurowych!

Centrum GovTech uruchomiło zupełnie nową odsłonę systemu Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH). To nie tylko wpisanie się w dynamiczny rozwój rynku usług chmurowych, gdzie zarówno wykorzystanie, jak i ich sprzedaż w Polsce w ostatnim czasie wzrasta, ale również odpowiedź na potrzeby oraz wyzwania sektora publicznego. Przede wszystkim to jednak kolejny krok w stronę nowocześniejszej, efektywniejszej i bardziej rozwiniętej pod względem technologicznym i cyfrowym polskiej administracji publicznej.

Na niebieskim tle biały napis: ZUCH - System Zapewniania Usług Chmurowych. Rozwiązania chmurowe dla administracji publicznej od sprawdzonych dostawców

Łatwe przejście do chmury dla instytucji publicznych …

Czym jest system Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH?  

To portal oferowania i pozyskiwania usług chmurowych dla administracji publicznej i dostawców zewnętrznych. Za pośrednictwem Systemu, każda jednostka publiczna będzie mogła dokonać zakupu wybranych e-usług chmurowych zaoferowanych na platformie przez dostawców, którymi mogą być wszystkie działające w Polsce firmy.

ZUCH to przemyślane rozwiązanie pod każdym względem - potrzeb administracji, bezpieczeństwa, dostępności i trendów rynkowych, niosące szereg korzyści dla jego użytkowników. Jednocześnie, system skonstruowany jest w taki sposób aby pod prostym i wygodnym interfejsem znajdował się mechanizm spełniający wszelkie wymogi przepisów o zamówieniach i finansach publicznych. W ten sposób instytucje publiczne dostaną do ręki narzędzie, które może wyeliminować znaczną część formalności związanych z nabywaniem usług chmurowych przez podmioty publiczne. 

Platforma daje dostęp do wiodących rozwiązań chmurowych w postaci gotowych produktów i usług oraz umożliwia ich zamawianie, oraz porównywanie w dowolnym momencie. Odbiorcy usług nie muszą też martwić się o ich bezpieczeństwo, ponieważ każdy dostawca chcący zaoferować usługi chmurowe na Platformie przechodzi proces weryfikacji już na etapie rejestracji w ZUCH! Oprócz szerokiego dostępu i bezpieczeństwa należy podkreślić, że rozwiązanie umożliwia łatwe zamawianie, prowadzenie dokumentacji i obsługę zleceń w jednym miejscu. Korzyścią jest również fakt, że chmura obliczeniowa nie wymaga od instytucji ponoszenia kosztów inwestycyjnych związanych z koniecznością wybudowania i utrzymania drogiej infrastruktury serwerowej.

… i dla dostawców usług chmurowych.

Instytucje zainteresowane skorzystaniem z narzędzia do pozyskania rozwiązań chmurowych mogą liczyć na pomoc i wsparcie helpdesku podczas całego procesu –od rejestracji, aż do zakupu. W razie wątpliwości eksperci ZUCH podczas konsultacji doradzą najlepsze rozwiązania, jak dobrać usługi czy jak najlepiej wykorzystać narzędzia, aby wspierały biznes i spełniały oczekiwania użytkowników.

Równie istotną częścią ekosystemu ZUCH są dostawcy usług. Każda firma może przez specjalny interfejs zgłosić chęć oferowania swoich produktów za pośrednictwem platformy. Po weryfikacji bezpieczeństwa i zaakceptowaniu regulaminu zyskają dostęp do możliwości składania ofert w odpowiedzi na zapotrzebowanie jednostek publicznych. Platforma była testowana przez przedstawicieli obydwu stron, tak by odpowiadała standardom rynkowym. 

Obecnie System Zapewniania Usług Chmurowych oferuje szeroki katalog produktów i rozwiązań chmurowych obejmujący ponad 420 usług objętych wsparciem technicznym, świadczonych przez ponad 40 zweryfikowanych dostawców. Ta lista będzie sukcesywnie uzupełniana. Oprócz tego, w przyszłości do systemu będą wprowadzane kolejne narzędzia umożliwiające jeszcze wygodniejsze zamawianie usług i korzystanie z nich. Prace nad systemem są realizowane w ramach inicjatywy :Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” przez Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

System ZUCH to łatwy dostęp do nowoczesnych technologii, takich jak aplikacje, czy oprogramowanie. Ideą systemu jest umożliwienie administracji publicznej zapoznanie się z szeroką gamą bezpiecznych usług, jednocześnie wskazując im, że nowoczesne technologie wcale nie muszą być skomplikowane. – Joanna Baranowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Usług w Centrum GovTech

Co dalej?

Uruchomienie Platformy to nie wszystko! W najbliższym czasie wystartuje również Akademia Chmury – platforma szkoleniowa dla administracji publicznej prowadzona przez ekspertów ZUCH oraz dostawców świadczących usługi na ZUCH, gdzie będzie można zdobyć praktyczną wiedzę o produktach i rozwiązaniach chmurowych, ich zastosowaniu i zaletach! 

Choć korzystanie z systemu ZUCH jest w pełni dobrowolne, to wszystkie jednostki publiczne zachęcamy do tego aby szeroko wykorzystywać w swojej pracy narzędzia chmurowe – to szybsze, wygodniejsze, tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Administracja publiczna dostrzega światowe trendy mówiące, że przyszłość leży w chmurze. Dlatego w ramach Centrum GovTech powstała dedykowana Platforma Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH). Dzięki niej od dzisiaj jednostki publiczne będą mogły kupować te usługi na zasadach podobnych do sklepów z aplikacjami na smartfony. To także okazja dla polskich firm aby oferować swoje usługi jednostkom publicznym w środowisku gwarantującym zaufanie, transparentność i bezpieczeństwo. – Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.chmura.gov.pl

O Centrum GovTech

Centrum GovTech  to międzyresortowa jednostka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mająca swoje początki w 2018 roku, kiedy z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego powołano Program GovTech Polska. Jego nadrzędnym celem jest koordynowanie całości procesu tworzenia przez administrację publiczną narzędzi cyfrowych, skupiając się jednak nie tylko na samym technologicznym aspekcie, ale uczestnicząc w procesie tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli. Kluczowym elementem działania Centrum jest otwarte i proaktywne podejście do relacji z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi innowatorami. Tu też wykorzystywane są nowoczesne narzędzia, które GovTech Polska popularyzuje wśród administracji publicznej. Centrum jest także odpowiedzialne za kluczowe projekty cyfryzacyjne w Polsce – od tych już funkcjonujących, po te dopiero powstające. Centrum łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się sektor publiczny, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.

Social media:
WWW: gov.pl/govtech 
Facebook @CentrumGovTech
Twitter @GovTechPL
LinkedIN @Centrum GovTech
Instagram @CentrumGovTech

{"register":{"columns":[]}}