W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dostępność? Nic trudnego. Szkolenie z dostępności cyfrowej i prostego języka dla redaktorów Gov.pl – zapraszamy 18 maja

Światowy Dzień Świadomości Dostępności to święto, które obchodzimy w Gov.pl nie po raz pierwszy i celebrujemy nie tylko „od święta”. Zależy nam, by nasz portal był dostępny dla każdego. Dlatego dostępność cyfrowa i prosty język są dla nas priorytetowe. W tym szczególnym dniu - 18 maja 2023 r. o godzinie 9.00 - zapraszamy redaktorów Gov.pl z całej Polski na kolejne wewnętrzne szkolenie.

Kobieta w okularach i słuchawkach na uszach siedzi przy biurku i pisze na laptopie. Obok leży telefon i gazeta.

Nasze życie przenosi się coraz bardziej do Internetu. Zdalna praca i nauczanie, wirtualne urzędy i sklepy ‒ to nasza codzienność. Dlatego strony internetowe administracji publicznej powinny być dostępne w równym stopniu dla wszystkich użytkowników.

Piszemy do ludzi i dla ludzi

Na Gov.pl dbamy o to, by pisać w prosty i zrozumiały sposób. Dzięki temu każdy może łatwo dotrzeć do rzetelnych informacji. Tworzymy wspólne standardy, bo zależy nam na tym, by nasze serwisy były dostępne ‒ czyli zrozumiałe i użyteczne dla wszystkich odbiorców usług publicznych w Polsce. Jak to robimy?

Stosujemy zasady prostego języka. Dzięki temu obywatel:

  • szybko znajduje informacje,
  • rozumie ich treść,
  • wie, jak może załatwić swoje sprawy – np. złożyć wniosek.

Dbamy o dostępność cyfrową (WCAG). Chcemy, aby z portalu korzystali wszyscy, bez względu na:

  • wiek,
  • wykształcenie,
  • niepełnosprawność.

Szkolenia dla redaktorów

Aby treści na portalu były zgodne z naszymi standardami, dbamy o kompetencje redaktorów, którzy prowadzą strony na Gov.pl. Organizujemy cykliczne szkolenia, na których pokazujemy, jak pisać prosto i zwięźle.

Zapraszamy więc na:

  • Szkolenia z dostępności cyfrowej i zasad prostego języka dla użytkowników GovPress

Kiedy? W ostatni wtorek miesiąca, o godz. 9:00.

Szkolenie składa się z dwóch części:

  • dostępność cyfrowa (2 godziny),
  • zasady prostego języka (2 godziny).

Zalecamy i zachęcamy, by wziąć udział w obydwu częściach jednego dnia, ponieważ prosty język jest niezbędnym elementem dostępności cyfrowej.

Uwaga! Najbliższe szkolenie przeprowadzimy wyjątkowo w czwartek − 18 maja. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day, GAAD). Jest to doskonała okazja, by przypomnieć sobie, jak ważna jest dostępność cyfrowa. Nasze szkolenie zgłosiliśmy również do międzynarodowego kalendarza wydarzeń opublikowanego na stronie Accesibility.day.

  • Szkolenia z podstawowych funkcjonalności Portalu RP

Szkolenie „Govpress?! Nic trudnego!” to podstawy obsługi panelu redakcyjnego GovPress. Trwa ok. 1,5 godziny, a w jego trakcie można zadawać pytania o konkretne funkcjonalności. Program piątkowego szkolenia jest stały, ale jest w nim miejsce również na dodatkowe wyjaśnienia.

Kiedy? W każdy piątek, o godz. 9:00.

Chcesz skorzystać z naszych szkoleń? Zapraszamy do kontaktu!
 

Jesteś redaktorem strony na Gov.pl? Chcesz wzbogacić swoją wiedzę na temat dostępności cyfrowej i prostego języka? Napisz do nas na: redakcja@kprm.gov.pl (w tytule maila wpisz „Szkolenia dla redaktorów Gov.pl – prośba o dodatkowe informacje"). Do udziału w naszych szkoleniach zachęcamy zarówno redaktorów, którzy mają już doświadczenie w pracy w systemie Govpress, jak i osoby które dopiero zaczynają obsługę panelu.

Wszystkiego dostępnego!

{"register":{"columns":[]}}