W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pałac Kawalera

„Dom Kawalerów”, został zbudowany w latach 1903-1906 dla podejmowania znamienitych gości. Na elewacji budynku umieszczono wykutą w piaskowcu datę „MDCCCCIII” (1903) związana właśnie z jego budową.  „Dom Kawalerów” to dzieło niemieckiego architekta Ernesta von Ihne.

Na polowania i uczty do Świerklańca przybywał cesarz Wilhelm II ze swoja świtą. Hencklów chętnie odwiedzali również przedstawiciele arystokracji pruskiej oraz innych znakomitych rodów europejskich. Wszystkie detale architektoniczne, w tym m.in. gzymsy, narożniki, cokół wykonano z piaskowca, a lico wymurowano z cegły klinkierowej. Z przepychem urządzono wnętrza. Znalazły tam miejsce cenne meble, obrazy, rzeźby, amerykańskie wanny royal, podłogi z dębowego parkietu, posadzki z marmuru, oraz doskonale działające centralne ogrzewanie. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Obecnie Dom Kawalerów nazywany jest Pałacem Kawalera. Do końca marca 2015 roku mieściły się w nim trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnia, prowadzone przez gminę. Władze samorządowe postanowiły jednak wprowadzić pewne zmiany organizacyjne. Pałac Kawalera jest tez miejscem, w którym odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne i okolicznościowe. Część hotelowa aktualnie jest nieczynna.

Z końcem 2018 roku zakończyła się realizacja projektu pod nazwą „Modernizacja portyku wejściowego zabytkowego obiektu – Pałacu Kawalera w Świerklańcu”. Realizacja ta została dofinansowana przez Metropolitalny Fundusz Solidarności. Dzięki inwestycji wejście do zabytkowego obiektu zyskało nowe życie.Pałac Kawalera w Świerklańcu to obiekt wpisany do Rejestru zabytków województwa śląskiego, dlatego modernizacja portyku została przeprowadzone zgodnie z wymogami  Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.
W ramach zadania przeprowadzono m.in. prace polegające na naprawie konstrukcji kamiennych portyku, wykonaniu warstw podsadzkowych, montażu elementów kamiennych (balustrada), pracach konserwatorskich przy elewacjach. Projekt zrealizowano przy pomocy dotacji celowej z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Programu” Metropolitarny Fundusz Solidarności”.

 

Zdjęcia (5)