W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Krok po kroku

Instrukcja "krok po kroku" jak postępować, aby zrealizować swój pomysł w ramach budżetu obywatelskiego.

Krok 1 - zgłaszanie projektów przez Mieszkańców

Projekty IV edycji zgłaszać można od dnia 19 sierpnia do dnia 9 września 2019 roku.
Projekty może zgłaszać każdy mieszkaniec Gminy Świerklaniec. Propozycje projektu mogą zgłaszać jedynie mieszkańcy tego sołectwa, którego dotyczy dany projekt.

Jak prawidłowo wypełnić formularz?

Formularze dostępne są od dnia 14 września 2019 roku w:

Urzędzie Gminy Świerklaniec, ul. Młyńska 3 i w Urzędzie Stanu Cywilnego, ul. Parkowa 32
poniedziałek 7:30-17:00,
wtorek, środa, czwartek 7:30-15:30,
piątek 7:30-14:00

W dniach od dnia 19 sierpnia do dnia 9 września 2019 roku formularze będą dostępne również:

  • Urząd Gminy Świerklaniec, ul. Młyńska 3 i w Urzędzie Stanu Cywilnego, ul. Parkowa 32

poniedziałek 7:30-17:00
wtorek, środa, czwartek 7:30-15:30
piątek 7:30-14:00

  • Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim, ul. Główna 52,

poniedziałek, wtorek, środa,czwartek, piątek 9:00-16:00

  • Orzechowskie Centrum Kultury w Orzechu, ul. Sobalaków 5,

wtorek 18:00-19:00
środa 18:00-19:00

  • Dom Sportowca w Nowym Chechle, ul. Leśna 5.

wtorek 16:00-18:00
czwartek 16:00-18:00

Sprawdź, czyją własnością jest teren, na którym chcesz realizować projekt w ramach Świerklanieckiego Budżetu Obywatelskiego. Można to zrobić telefonując do Urzędu Gminy Świerklaniec tel. 032 284 74 00. To bardzo ważne, ponieważ w ramach Świerklanieckiego Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane wyłącznie projekty, zlokalizowane na gruntach gminnych.
Oszacuj wstępnie koszty realizacji projektu i sprawdź, czy kwota nie przekracza kwoty przydzielonej dla Twojego sołectwa.
Krótko uzasadnij dlaczego mieszkańcy powinni poprzeć twój projekt. Napisz, jakie korzyści przyniesie.
Jeśli masz materiały dodatkowe – mapki, szkice, kosztorys – dołącz je do wniosku.
Pamiętaj, że Twój wniosek musi poprzeć co pisemnie na formularzu najmniej 1 mieszkaniec danego sołectwa.
Wypełniony, kompletny formularz należy złożyć osobiście lub listownie na adres: Urząd Gminy Świerklaniec, ul. Młyńska 3, 42-622 Świerklaniec z dopiskiem na kopercie  „Budżet Obywatelski” najpóźniej w ostatnim dniu składania propozycji projektów ( liczy się data wpływu korespondencji).

Krok 2 - weryfikacja zgłoszeń

Każdy zgłoszony projekt zostanie skonsultowany do dnia 19 września w sposób bezpośredni lub za pomocą urządzeń  teleinformatycznych z jego autorem w celu uszczegółowienia projektu i w razie potrzeby możliwości wprowadzenia modyfikacji.  Projekty będą podlegać weryfikacji formalnej, która przeprowadzi powołany przez Wójta Gminy  Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego.
Do 30 września 2019r. ogłoszona zostanie lista tych projektów, które zostały zweryfikowane i mogą zostać poddane głosowaniu.

Krok 3 - publiczna prezentacja projektów

Z projektami poddanymi weryfikacji jako "możliwe do realizacji" będzie można zapoznać się w Urzędzie Gminy, w godzinach jego pracy. Lista projektów " możliwych do realizacji" podana zostanie do publicznej wiadomości na stronach:  www.swierklaniec.pl ; www.obywatelski.swierklaniec.pl

To także ostatni etap budżetu obywatelskiego, na którym możesz wycofać swój wniosek – możesz to zrobić w terminie 2 dni od daty prezentacji projektu.

Krok 4 - głosowanie

To kluczowy etap Świerklanieckiego Budżetu Obywatelskiego.
Głosowanie potrwa od dnia 8 października do 16 października 2019 roku.

Na projekty z  listy danego sołectwa mogą głosować tylko uprawnienie mieszkańcy tego sołectwa. Osoby małoletnie poniżej 16 roku życia biorące udział w głosowaniu dołączają do karty do głosowania zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w głosowaniu. Głosujący może zagłosować  maksymalnie  na 3 projekty, przyznając każdemu z nich  inną liczbę punktów – odpowiednio 3, 2, albo 1.

Wykaz punktów do głosowania określony będzie zarządzeniem Wójta Gminy Świerklaniec. W czasie trwania głosowania nie wolno w miejscach głosowania prowadzić agitacji, ani żadnej innej kampanii, zachęcającej lub zniechęcającej do jakiegokolwiek projektu. Za wybrane do realizacji zostaną uznane takie projekty, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na Budżet Obywatelski w danym sołectwie. Jeśli dwa lub więcej projekty poddane głosowaniu  uzyskają tę samą liczbę punktów, o wyborze projektu do realizacji zdecyduje  losowanie.

Głosowanie odbywa się poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do urny w punktach wyznaczonych do głosowania lub też za pomocą platformy internetowej ePUAP.

Należy pamiętać, że osoby małoletnie poniżej 16 roku życia biorące udział w głosowaniu  muszą dołączyć do karty do głosowania zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w procedurze budżetu obywatelskiego.

Krok 5 - ogłoszenie listy projektów do realizacji

Do dnia 25 października 2019 roku ogłoszona zostanie lista zwycięskich projektów, czyli takich, które zrealizowane zostaną w 2020 roku. Ogłoszenie listy projektów do realizacji, wybranych przez mieszkańców w wyniku głosowania nastąpi w formie zarządzenia Wójta, dostępnego na stronie BIP. Ponadto  lista opublikowana będzie na stronie internetowej www.swierklaniec.pl, tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy oraz w Punktach Informacyjnych Budżetu Partycypacyjnego.

{"register":{"columns":[]}}