Zakup gablot na potrzeby wyposażenia Izby regionalnej w Sołonce
W dniu 12.07.2022 podpisano umowę o dofinansowanie pod nazwą „Zakup gablot na potrzeby wyposażenia Izby regionalnej w Sołonce” . Otrzymano kwotę 12 000,00 zł z budżetu województwa podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Rozwoju Wsi na lata 2021-2025 . To maksymalna wartość dotacji jaką można otrzymać zgodnie z przyjętego uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Projekt ma na celu integrację i aktywizację społeczności wiejskiej służyć zaspokajaniu potrzeb społecznych i kulturalnych w kontekście procesu odnowy wsi.
W ramach projektu przewidziano pacę własną mieszkańców oraz udział partnerów projektu.
Zadnie będące przedmiotem wniosku polega na:
- Przygotowanie pomieszczenia w Izbie regionalnej w Sołonce tj. czyszczenie ścian przed malowaniem. ( praca własna mieszkańców sołectwa)
- Zakup i dostarczenie farby (Partner – Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni)
- Odmalowanie pomieszczeń (Partner - Ochotnicza Straż Pożarna w Sołonce)
- Posprzątanie pomieszczeń (Partner - Stowarzyszenie SOLANKA w Sołonce)
- Zakup i dostawa gablot (Gmina Lubenia – Pzp)
- Wniesienie gablot i ich ustawienie ( Partner – Koło Pszczelarskie w Sołonce)-
- Ułożenie eksponatów w gablotach ((Partner – Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni)
Celem projektu jest dostarczenie mieszkańcom Sołonki i przyległych obszarów wiejskich instrumentów, w ramach których możliwa staje się integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej, zaspokajania potrzeb społeczno-kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych edukacyjnych, modernizowania przestrzeni wiejskiej, pielęgnowania tożsamości kulturowej w celu zachowania tradycji i dziedzictwa kulturowego podkarpackiej wsi, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, podnoszenia świadomości społecznej, promowania idei zrzeszania się i partycypacji w realizacji zadań publicznych (również w formie partnerstwa), podnoszenia umiejętności i kompetencji członków grup i stowarzyszeń działających na obszarach wiejskich, wzrost poczucia tożsamości, integracja społeczności wiejskiej, poprawa jakości życia, nabycie umiejętności realizowania przedsięwzięć i projektów, a w konsekwencji zdolności do kierowania rozwojem własnej społeczności, większa partycypacja w życiu społecznym, wzrost poziomu świadomości społecznej, wzrost poziomu wiedzy ogólnej społeczności lokalnej, poprawa komunikacji pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich i instytucjami publicznymi.
Wyposażenie Izby regionalnej w gabloty celem ułożenia dużej ilości eksponatów pozwoli kultywować tradycję i kulturę . Te eksponaty pochodzą wyłącznie z tereny Gminy Lubenia, sprzed pokoleń , pokazują nasze dziedzictwo, życie naszych przodków . Wspólna praca zintegruje lokalną społeczność, podniesie świadomość, sprawi że partycypacja w życiu społecznym będzie większa. Wpłynie na tworzenie społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa partnerskiego.