W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Składanie fałszywych informacji we wniosku o dodatek węglowy

Publikujemy treść pisma Ministra Klimatu i Środowiska, które dotyczy dodatku węglowego

Obrazek wykrzyknika w trójkącie na tle bryłek węgla

Wnioskodawcom, którzy składają wnioski o dodatek węglowy, przedstawiając w nich nieprawdziwe informacje, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

W tym kontekście zwracam szczególną uwagę kluczową rolę gmin w procesie przyznawania dodatków.

Brak rzetelnej weryfikacji wniosków o dodatek węglowy ma przełożenie na wysokość wnioskowanych środków do wojewodów, co nie tylko grozi nieprawidłowym ich wydatkowaniem, ale także spowoduje, że może zabraknąć środków dla uczciwych wnioskodawców, którzy złożą wnioski w późniejszym terminie. Będzie to w końcowym rozrachunku działanie na szkodę gminy i jej mieszkańców.

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Gminy dysponują narzędziami pozwalającymi zweryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku.

Jednocześnie warto podkreślić, że obecnie w Parlamencie procedowane są zmiany do ustawy o dodatku węglowym, które pozwolą na ograniczenie procederu wyłudzania dodatków węglowych. Zmiany te obejmują przede wszystkim doprecyzowanie, że spod jednego adresu zamieszkania powinien być złożony wniosek o jeden dodatek, a w przypadku złożenia więcej wniosków – dodatek powinien zostać przyznany temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Co istotne, czas na wypłatę dodatku zostanie wydłużony do 2 miesięcy.

Materiały

Pismo od MKiŚ do gmin - poradnik dodatek węglowy
Pismo​_od​_MKiŚ​_do​_gmin​_poradnik​_dodatek​_węglowy​_Anna​_Moskwa.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}