W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

78. rocznica uwolnienia uczestników Marszu Śmierci KL Stutthof

Dnia 10 marca 2023 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci, więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łówczu.

Zdjęcie pomnika ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof ze złożonymi kwiatami na tle lasu

Organizatorów, tj. Wójta Gminy Łęczyce pana Piotra Wittbrodta wraz z pracownikami oraz społeczność Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie swoją obecnością na uroczystości zaszczycili Sekretarz Dyrektora Biura Prezesa Rady Ministrów pan Aleksander Dąbrowicz oraz reprezentujący Wojewodę Pomorskiego pan Łukasz Jaskuła. Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała pani Maja Lubiejewska – Chilicka. Na zaproszenie odpowiedziały również władze oświatowe - wizytator pan Robert Redlicki reprezentujący Pomorską Kurator Oświaty w Gdańsku panią Małgorzatę Bielang, który odczytał przygotowany przez panią Kurator list skierowany do organizatorów oraz wszystkich uczestników uroczystości. Wspomniano w nim historię wydarzeń Marszu Śmierci i wyrażono uznanie organizatorom za upamiętnianie wydarzeń, dzięki którym oddawana jest cześć poległym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

Ponadto w uroczystości wzięła udział radna powiatowa pani Anna Jakubowska, a także Przewodniczący Rady Gminy w Łęczycach pan Tomasz Białobrzeski wraz z Radnymi Rady Gminy Łęczyce, Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury i Biblioteki w Łęczycach pani Hanna Mancewicz, Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego pan Witold Schmidtke, pracownicy gminy oraz dyrektorzy szkół w Łęczycach, Bożympolu Wielkim, Strzebielinie Osiedlu, Garczegorzu, Redkowicach oraz Sztutowie z honorowymi pocztami sztandarowymi. Na uroczystości nie zabrakło również osób pielęgnujących historię Marszu Śmierci, emerytowanych nauczycieli i Przyjaciół Szkoły w Rozłazinie: pana Macieja Kalińskiego - honorowego obywatela Gminy Łęczyce, lokalnego patrioty, redaktora promującego „Małą Ojczyznę”, autora wielu publikacji o historii Marszu Śmierci oraz Miejscach Pamięci w Gminie Łęczyce, i pana Leszka Buchowskiego, byłego  dyrektora szkoły w Rozłazinie, inicjatora nadania jej imienia „Bohaterów Stutthofu”, autora wielu publikowanych dokumentacji fotograficznych. Pamięć poległych w Marszu Śmierci uczciła również swoją obecnością delegacja strażaków OSP w Rozłazinie wraz z pocztem sztandarowym oraz parafianie, w tym przede wszystkim mieszkańcy Nawcza.

Uroczystość zorganizowano we współpracy w Parafią Rzymskokatolicką w Rozłazinie, z księdzem Proboszczem dr Sławomirem Kozioł oraz księdzem wikariuszem Szymonem Chamier - Cieminskim, którzy to w koncelebrze honorowego obywatela Gminy Łęczyce ks. Prałata Alfonsa Franciszka Formeli oraz proboszcza z Bożegopola Wielkiego ks. Grzegorza Soboty odprawili uroczystą Mszę Świętą w intencji ofiar Marszu Śmierci.

Do współpracy włączyło się również Muzeum KL Stutthof ze Sztutowa. Pracownicy naukowi muzeum: pan dr Marcin Owsiński oraz Agnieszka Kłys i Bogusława Tartakowska wygłosili po Mszy Świętej prelekcję pt. „Marsz Śmierci w pamięci i eksponatach”.

Na obchodach obecni byli również harcerze Niezależnego Stowarzyszenia Harcerskiego Czarna Trzynastka ze Strzebielina z p. Ireną Lubocką i Witoldem Lubockim oraz harcerze Bożepolskiej Drużyny Harcerskiej z drużynowym pwd Wojciechem Hejmowskim z Bożegopola Wielkiego, którzy pełniki honorową wartę podczas Mszy Świętej i uroczystości na Cmentarzu poległych ofiar Marszu Śmierci w Nawczu.

Uroczystość uświetnili obecni uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie, którzy śpiewem oraz oprawą Mszy Świętej, pod kierunkiem nauczycieli katechetów: ks. Szymona Chamier Cieminskiego, pani Moniki Klawikowskiej i pana Tadeusza Piryckiego, oddali hołd bohaterom uroczystości. Podobnie Orkiestra Dęta Gminy Łęczyce pod kierunkiem pana Zygmunta Labudy, wykonując pieśń obozową i inne pieśni w kościele, a także podczas uroczystego przemarszu na Cmentarz, nadając oficjalną oprawę.

Na miejscu Pamięci i Męczeństwa, jakim jest Cmentarz w Nawczu, oddano honor, cześć i odmówiono modlitwę w intencji ofiar poległych w Marszu Śmierci KL Stutthof. Pod pomnikiem zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze. W imieniu organizatorów uroczystości wiązankę złożył Wójt Pan Piotr Wittbrodt z Zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy panem Krzysztofem Licau oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty panią Wioletą Piankowską i pracownikiem gminy, panią Ryszardą Joskowską, a także Dyrektor ZKiW w Rozłazinie pani Joanna Łukasiewicz z Przewodniczącą Rady Rodziców panią Darią Leyk-Klein oraz uczniami klasy VIIIa Dawidem Wrońskim i Konradem Wrońskim.

Po obchodach w miejscu martyrologii udano się do szkoły w Rozłazinie na wspomnienia i rozmowy przy poczęstunku sfinansowanym przez Gminę Łęczyce, a przygotowanym przez pracowników szkoły w Rozłazinie. W szkole w Rozłazinie goście mogli zwiedzić również wystawę ustawioną w holu głównym szkoły, przygotowaną przez pracowników muzeum KL Stutthof pt. „Stutthof idzie”. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali również opracowane przez nauczycieli szkoły w Rozłazinie, a sfinansowane przez Gminę Łęczyce okolicznościowe foldery.

Dyrekcja, Pracownicy szkoły, Nauczyciele wraz z Uczniami czując się gospodarzami uroczystości, pełni dumy, z przyjemnością przyjęli zaproszonych gości, dziękując za obecność, ale przede wszystkim za pamięć i hołd oddany Bohaterom Stutthofu – Patronowi szkoły w Rozłazinie.

{"register":{"columns":[]}}