W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Święta Konstytucji 3 maja

Obchody Konstytucji - 3 maja 2022

Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dobroniu rozpoczęto zbiórką pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed Dobrońskim Centrum Kultury, następnie nastąpił przemarsz uczestników obchodów do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Tuż po niej nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku na placu kościelnym, a następnie przemarsz na ul W. Witosa i zakończenie uroczystości.

W historii, obchody rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r., zależnie od okresu, były zakazane i przemilczane przez władze lub oficjalne i uroczyste. Z reguły towarzyszyły im manifestacje ludności gromadzącej się na ulicach, placach i w świątyniach.

Niezależnie od oceny obchodów przez grupy społeczne, Święto 3 Maja przetrwało w pamięci zbiorowej Polaków, łącząc nas szczególnie w momentach przełomowych, a sama Konstytucja z aktu prawnego stała się symbolem historyczno-narodowym.

Źródło: Dobrońskie Centrum Kultury

{"register":{"columns":[]}}